Karabakh downs 14 Azerbaijani drones
PanARMENIAN.Net - The Nagorno Karabakh Defense Army said on Sunday, September 27 that two helicopters, as many as 14 drones, as well as tanks and armored vehicles belonging to the Azerbaijani military have been destroyed since morning.
Fighting along the contact line is going on after Azerbaijan launched a large-scale offensive on Karabakh (Artsakh) on Sunday and has also been shelling civilian settlements.
The Defense Army said Armenian troops are successfully thwarting all the attacks from Azerbaijan.
Photos published by Karabakh's military show destroyed Azerbaijani armored vehicles, while video footage depicts the destruction of tanks and manpower.
The Azerbaijani military launched an air and missile attack on Artsakh on Sunday, September 27 morning, killing at least two civilians – a woman and a child – and injuring two others.