UN Secretary General António Guterres has expressed his deep concern over the recent developments in Nagorno-Karabakh (Artsakh) and stressed the need for an immediate cessation of hostilities and the resumption of negotiations.
Guterres on Thursday, October 15 discussed the matter with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan who noted that the actions of Azerbaijan emphasize the existential threat that the people of Artsakh are facing, making it imperative for the international community to take action towards neutralizing it. According to him, this also includes the recognition of the Artsakh people's right to self-determination and the right to live freely and with dignity in their historical homeland.
Detailing the humanitarian situation in Artsakh, the Foreign Minister stressed the urgent provision of humanitarian aid by the UN on the ground to alleviate the sufferings of the civilian population of Artsakh and to address their primary needs.
During the conversation, Mnatsakanyan mentioned that Azerbaijan still fails to honor the ceasefire agreement reached on October 10 between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, and continues to target civilians and cause casualties.
Speaking of Turkey’s involvement, Mnatsakanyan expressed his concern over the transfer of foreign terrorists from the Middle East to Azerbaijan.
The Minister also stressed the inadmissibility of Azerbaijan’s provocative actions against the territory of Armenia.