One month of war: Azerbaijan started a war against Karabakh on Sept. 27
PanARMENIAN.Net - One month has passed since Azerbaijan, with help from Turkey and mercenaries deployed from Syria and Libya, started a war against Artsakh (Nagorno-Karabakh) on September 27. Hostilities continue in the various sections of the Karabakh to this very moment.
Throughout this period, the Azerbaijani armed forces attacked Artsakh, targeting both military facilities and the capital Stepanakert, Shushi and other peaceful settlements.
This war stands out by Turkey’s full political and military support to Azerbaijan. In particular, F-16 fighters and Bayraktar UAVs were given to Baku, with Ankara also transferring terrorist mercenaries to Azerbaijan for participation in Nagorno Karabakh battles. This fact has been proved by videos posted by the mercenaries themselves and data from several countries, including Russian intelligence services.
According to information provided by the Armenian side, Azerbaijan has lost more than 200 drones, around 2 dozen helicopters, more than 20 airplanes, 600 armored vehicles, 6 TOS multiple rocket systems, while around 7000 Azeri soldiers have been killed. Azerbaijan has managed to advance in seperate parts of Karabakh in some directions.
The death toll on Armenian side now stands at 1009, according to information provided by the Karabakh Defense Army.
From the first moments of its aggression, Azerbaijan has been continuously targeting peaceful settlements, civil infrastructure, including hospitals, ambulances, rescue service buildings. International reporters have been targeted as well by the Azerbaijani Armed Forces.
In total, 39 civilians have been killed and hundreds more injured, including children, in Karabakh, while 90,000 people have been displaced.