Karabakh Ombudsman: At least 44 civilians killed in Azeri aggression
PanARMENIAN.Net - At least 44 civilians were killed and 141 others injured in Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh between September 27 and October 30, the Human Rights Defender of Artsakh (Karabakh) said Saturday, October 31, according to RFE/RL Armenian Service.
"I say at least because we have received information about other civilian deaths, specifically in settlements where Azerbaijani troops have committed war crimes," Ombudsman Artak Beglaryan said, adding that his office is working to verify that information.
The Azerbaijani military fired missiles on the Nagorno-Karabakh capital of Stepanakert and the city of Shushi in the early hours of Saturday, October 31, injuring civilians. The fresh attacks came hours after Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers met in Geneva and agreed to not deliberately target civilian populations or non-military objects in accordance with international humanitarian law.