February 25, 2009 - 17:33 AMT
The 8th tour of Aeroflot Open 2009 International Chess Festival held in Moscow from Feb. 16 to Feb.27, 2008 was completed. The Armenian Champion and grandmaster Arman Pashikyan having beaten the Russian grandmaster Igor Kurnosov, won the А1 tournament, leading with 6 points.
Olympic Champion Gabriel Sargsyan scored 5 points and is among other A1 tournament participants ranked 10th to 16th.
U.S. grand master Melikset Khachiyan is leading in А2 tournament with 6,5 points, followed by the Armenian chess player Gabriel Sargsyan, who came second with 6 points.
9 tours were completed in C Tournament, resulting in 4 victories. Armenia's Aghasi Inants and Arnold Minasyan are the winners, having scored 7 points each.
Today the leader of A tournament Arman Pashikyan will rival French grandmaster Etienne Bacrot, and in case of victory will become the sole A tournament winner.
The total prize fund of the four tournaments is EUR 140 000: Tournament A1 -21 000 euro, Tournament A2 -9 000 euro, Tournament B -3 500 euro, Tournament C - 2 000 euro.
World Quick-chess Championship Qualifying Tournament will be held on Feb. 26.
6 tournament winners will participate in the World Championship Final due in November. Participants of A1 and A2 tournaments as well as 3 B and C tournament winners will be playing in the qualifying tournament free of charge.