December 10, 2020 - 11:33 AMT
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1174 to reach 145,240 on Thursday, December 10 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1350 more people have recovered, 23 patients have died from Covid-19, while five others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3504 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 121,882 people have recovered, 2416 have died from the coronavirus in the country, while 606 others carrying the virus have died from other causes.