March 4, 2009 - 15:37 AMT
A junior box championship of Armenia started in Yerevan. One hundred thirty-eight junior boxers from all regions of Armenia will compete for championship in 13 weight categories.
As the press-service of Armenian Boxing Federation reports, on March 8, upon the end of the country's championship, on the basis of final results, a junior national boxing team will be formed to participate in the world championship among junior boxers which will take place in Yerevan from May 23 to May 30 of this year.
The newly-formed junior national boxing team of Armenia is to have an instructional training meeting in the town of Abovyan in mid March, and by the end of May is to leave for Russia to participate in an international tournament.