March 6, 2009 - 12:57 AMT
On March 7, the Union of Artists of Armenia will host an exhibition of works by Prosecutor General Aghvan Hovsepyan.
Oil paintings and photos taken by Aghvan Hovsepyan during the past years will be displayed.
Agvan G. Hovsepyan was born January on 7, 1953 in Yerevan. He got his higher education at the Law Faculty of Yerevan State University, which he graduated from in 1974.
His professional experience started from 1974, working as an investigator in Segeja District of Karelian Autonomic Republic.
He served as RA Prosecutor General in 1998-1999, as Deputy Prosecutor General of RA in1999-2004
On March 7, 2004, by the Decree of the President of the Republic of Armenia he was appointed as the RA Prosecutor General.