PanARMENIAN.Net - The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 508 to reach 174,257 on Saturday, March 6 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 191 more people recovered, four patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3016 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 164,654 people have recovered, 3219 have died from the coronavirus in the country, while 824 others carrying the virus have died from other causes.