The Azerbaijani side on Wednesday, May 19 failed to show up for negotiations aimed at peacefully settling the border crisis created as a result of Azerbaijan's incursion into Armenia.
The sides, with Russia's mediation, have been meeting for a week now to discuss Azerbaijan's withdrawal from Armenian lands. Although some of them have left Armenian territories, others have not.
The Defense Ministry said earlier that the Armenian military has deployed additional forces in the provinces of Syunik and Gegharkunik.
The Ministry said in a statement that the Armenian side emphasizes the need for a peaceful settlement of the issue and highly appreciates the efforts made by various countries and international organizations in that direction.
"Negotiations that started on May 14 are still ongoing. However, if the situation isn't settled within reasonable time frames and Azerbaijanis fail to return to their original positions, the Armenian Armed Forces reserve the right to resolve the issue by other means, including by force."