PanARMENIAN.Net - Head of the Civil Aviation Committee Tatevik Revazian has said the Armenian side does not what or whom Azerbaijani planes are carrying to Nakhijevan when using Armenia's airspace.
Revazian made the remarks in an interview with the Public Television on Wednesday, October 6, in response to a statement from Baku, according to which Azerbaijan has begun to use the airspace of Armenia for domestic passenger flights to Nakhijevan․
Weighing in on concerns about the contents of the aircraft, Revazian said Azerbaijan has no right to transport weapons using a civilian plane. The official added that Armenia has never closed its airspace to Azerbaijan who stopped using it in 2014.
On 12 November 2014, an Armenian Mil Mi-24 attack helicopter was shot down by Azerbaijani Armed Forces during a training flight in Nagorno-Karabakh, killing all three crew members.
"Azerbaijan has never, in fact, closed its border for Armenian aircraft either, except during the 44-day war. We have never used Azerbaijan's airspace because it was not commercially justified," Revazian added.