March 23, 2009 - 20:01 AMT
Over 30 European and Asian experts, including professionals from Armenia, Russia, Ukraine, Belarus, Georgia, will participate in the international "Effective Nuclear Waste Management & Disposal ". The seminar due Mar.23-27 in Kishnev was initiated by International Atomic Energy Agency and RM Agency for Nuclear and Radiological Activities Regulation.
The seminar will feature reports on nuclear power issues, as well as practical lessons aimed at exchange of experience between specialists working in organizations for nuclear waste disposal, Novosti-Moldova reported.