Armenia to enforce plastic bag ban from January 2022
PanARMENIAN.Net - Armenia will be banning the sale of plastic bags beginning from January 1, 2022, the Ministry of Environment reports.
"Legislative changes have been made, work is being carried out with businesses, and everything must be done from January 2022 to properly fulfill the requirements of the law," the Ministry said.
Plastic packages thrown into the environment are preserved for a long time and do not undergo biological decomposition, resulting in major pollution. The average period of use of polyethylene bags is 10-15 minutes, while their biodegradation takes more than 100-400 years.