PanARMENIAN.Net - Authorities in Armenia are dissatisfied with the activity of Human Rights Defender Arman Tatoyan, Security Council Secretary Armen Grigoryan said Thursday, October 21, according to Rusarminfo.
Grigoryan weighed in on the Ombudsman's political position, maintaining that Tatoyan "distorts the reality" and "behaves like an oppositionist".
"He has several months left before he can engage in more obvious political activity. His term expires, and I am sure that the ruling [Civil Contract] party will propose a new candidate for the post of Ombudsman of the country," Grigoryan added.
Tatoyan on Thursday published evidence of the Azerbaijani military's reinforcement on Armenia's territory, following a statement from the Defense Ministry denying Tatoyan's earlier claims. The Ombudsman said authorities have embarked on a campaign to discredit his activity, and that the Secretary of the National Security Council has now joined it.