PanARMENIAN.Net - The Georgian Foreign Ministry has confirmed that Tbilisi will not participate in a proposed regional mechanism dubbed the "3+3".
"The Georgian Foreign Ministry has repeatedly stated a clear position on the "3+3" regional cooperation initiative, including a recent speech from the Foreign Minister at a parliamentary hearing on the matter," the Ministry said in a statement on Thursday, December 9.
"We do not consider participation in this format and, therefore, Georgia will not be represented at the meeting scheduled for December 10."
Said meeting will be attended by Deputy Foreign Ministers of Armenia, Russia, Turkey, Azerbaijan and Iran.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told lawmakers on Wednesday that Yerevan might be interested in the format if issues that Armenia is involved in within other platforms are not discussed in this one. According to him, Deputy Foreign Ministers of the five countries are set to participate in the meeting.