PanARMENIAN.Net - The U.N.-affiliated International Organization for Migration said Friday, March 4 that 1.25 million people had left Ukraine between the start of the invasion, the Associated Press.
Those figures were slightly higher than a count from UNHCR, the U.N. refugee agency, which has so far estimated that 1.2 million people have left the country since the Russian invasion began on February 24. A spokesman from IOM said its figures were slightly more up-to-date.
IOM, which focuses on all types of migrants — not just refugees — also provided new details about where the people fleeing were from: It reported that 78,800 “third-country nationals” — not Ukrainians — from 138 countries had left the country.
IOM said: “We have credible and verified information from partners and humanitarians present on borders with neighboring countries have documented discrimination against several third-country nationals arriving in neighboring countries. They have also documented act of xenophobia based on people’s race, ethnicity and nationality.”