PanARMENIAN.Net - The CSTO mission led by Secretary General Stanislav Zas has arrived in Yerevan, the press service of the organization says.
The delegation has already met with the Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan.
The mission includes representatives of the CSTO member states who are employees of the working bodies of the organization.
After Azerbaijan launched a large-scale attack on Armenia’s sovereign territory, the government of Armenia officially appealed to Russia, the United Nations Security Council and the Collective Security Treaty Organization. However, Colonel General Anatoly Sidorov from the organization said after the appeal was submitted that the CSTO won’t provide military assistance to Armenia "in the near future".