Eight people, including an Armenian citizen, have been detained over the weekend’s attack on the Crimea bridge, and Russia’s security forces have named a senior figure from Ukraine as being behind them, according to reports from the state-owned TASS news agency.
It quotes a statement from the Federal Security Service (FSB) saying:
“The Federal Security Service, together with the Investigative Committee, established that the organiser of the terrorist attack on the Crimean Bridge was the Main Intelligence Directorate of the Ukrainian Defence Ministry, its head Kyrylo Budanov, employees and agents, The Guardian says.
“Currently, five citizens of Russia, three citizens of Ukraine and Armenia, who participated in preparations have been detained within the framework of the criminal case.”
The FSB claims that the explosives which caused a section of the bridge to collapse were sent from Odessa through Bulgaria, Georgia and Armenia. TASS reports that the cargo carrying the explosives was being sent to a non-existent company in Crimea, which Russia annexed in 2014.
Russia’s state-owned news agency RIA Novosti is carrying some more details of the plot to damage the Crimea bridge which Russian security forces claim to have revealed on Wednesday, October 12.
It says:
“In early August, the cargo was sent from the seaport of Odesa to the Bulgarian Ruse [port] … From Bulgaria it proceeded to the Georgian port of Poti , and then to Armenia. From 29 September to 3 October, at the Transalliance terminal in Yerevan, the cargo was cleared … On a DAF truck registered in Georgia, the cargo crossed the Russian-Georgian border on 4 October at the Upper Lars checkpoint, two days later it was delivered and unloaded at a wholesale base in Armavir.
“On 7 October … the documents for the cargo were again changed. TEK-34 LLC from Ulyanovsk was indicated as the sender , and a non-existent company in the Crimea was indicated as the recipient.
“The movement of cargo along the entire route was controlled by an employee of the main intelligence directorate of the ministry of defence of Ukraine, who introduced himself to the participants in the scheme as “Ivan Ivanovich”. To coordinate actions, he used a virtual anonymous number, as well as a phone registered to a resident of Kremenchug.
The explosion occurred on 8 October, and that the official account is “a truck exploded on the Crimean bridge after which seven tanks with fuel of a passing train caught fire. Two car spans partially collapsed, but the bridge arch supports were not damaged. Four people were killed, including a judge from Moscow.”