RA MFA refused to discuss Armenian-Turkish relations with Miatsum Political Movement
PanARMENIAN.Net - Armenian Volunteers' Union organized a discussion on normalization of Armenian-Turkish ties. Volunteer soldiers of Artsakh war, intelligentsia and public organizations representatives participated in the discussion.
One of the participants, writer and publicist Gevorg Yazychyan noted, ''What we witness now is not Armenian-Turkish relations, but only Armenian-Turkish opposition and hostility.''
"We lost part of our motherland and it's our duty to set it free,'' he stated.
According to film director Tigran Khzmalyan, some day Armenian-Turkish border will open, yet Armenian people are not ready for it today. "We don't want to live a life of seclusion and limited possibilities. We have to work towards our society's accepting the challenge," he noted.
When questioned by PanARMENIAN.Net reporter as to their steps undertaken in that direction, Tigran Khzmalyan stressed that Miatsum Political Movement repeatedly addressed the RA Foreign Minister to request a meeting, yet received a refusal. "Important issues of national identity and security should be discussed at the round table with representatives of society, intelligentsia and public organizations,'' he said.