April 28, 2009 - 20:28 AMT
On April 23, Genocide commemoration ceremonies were held in San Paulo House of Parliament, Brazil, on the initiative of MP Victor Sapiens. The ceremony was attended by National Federal Congress members Arnaldo Faria de San and Adson Aparisedo, as well as representatives of national and religious societies.
Ceremony participants stressed the importance of the international recognition of Armenian Genocide. Valeri Mkrtumyan, RA General Counsel in San Paulo also delivered speech in that connection. Ceremonies dedicated to Armenian Genocide 94th anniversary commemoration, were also held in Ozasko. On April 24, "Folha de S. Paulo", a well known newspaper in the town, published an article entitled "Not a single Genocide must be Forgotten" (author: State Governor José Serra). The article was dedicated to the Armenian Genocide and Turkey's negation policy, RA MFA Press Service reports.