PanARMENIAN.Net - Deputy Defense Minister Arman Sargsyan believes there is always a risk of military escalation between Armenia and Azerbaijan.
Sargsyan told reporters on Monday, September 11 that the Armenian side has registered an accumulation of Azerbaijani troops and equipment on the Armenian-Azerbaijani border, http://Aysor.am reports.
“This has already been discussed. I don't want to talk about it again,” Sargsyan said.
“The Ministry of Defense, of course, is taking steps within its powers so as not to destabilize the situation in the region and not have any negative impact on the overall situation. In our region, the risk of escalation is always present, and we, as a state, must take steps so that this does not develop into a major military operation,” Sargsyan concluded.
Over the past week, footage has circulated across Azerbaijani social media appearing to show increased movement of Azerbaijani troops around Nagorno-Karabakh and along the border with Armenia.