October 17, 2023 - 15:29 AMT
President of the European Parliament Roberta Metsola has said that the European Union "unconditionally" supports Armenia's independence, sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of borders.
Metsola made the remarks on Tuesday, October 17, during a joint news conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Strasbourg, France, maintaining that hosting Pashinyan at the Parliament proves that the bloc is "faithful to Armenia and you are faithful to the European family."
"The European neighborhood, now more than ever, is unstable and insecure, Armenia is the best partner within the framework of the Eastern Neighborhood of the EU, and we express unconditional support for Armenia's independence, sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of borders," Metsola said.
She added that they adopted a resolution two weeks ago, where they condemned the Azerbaijani military attack on Nagorno-Karabakh, and now the attention should be focused on the resumption of honest and fair negotiations, they call to respect the rights of Nagorno-Karabakh Armenians, the active participation of the international community. She said international guarantees for Armenians in Nagorno-Karabakh for some time can help peace and reconciliation.