May 5, 2009 - 23:36 AMT
On 5 May, President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan received first deputy chairman of the Armenia Chess Federation, International Grandmaster Smbat Lputyan to discuss issues related to the current situation and development of chess in Artsakh were discussed at the meeting, reported the chief information department of the NKR President's Office.
According to Smbat Lputyan, Nagorno Karabakh stands a good chance to achieve high results in this kind of sports.
The men also touched upon the final phase of chess Olympiad among schoolchildren of Armenia taking place on these days in Shoushi.
President Sahakyan welcomed the initiative to organize such competition in Shoushi and noted that it will be great incentive for enhancing interest in chess sport among Artsakh schoolchildren.
Mayor of Stepanakert Vazgen Mikayelyan and chairman of the State Committee on Sports under the NKR Cabinet of Ministers Razmik Hovsepyan partook at the meeting.