May 19, 2009 - 23:22 AMT
Troika Dialog has been recognized as the best local investment bank in Russia during 2008, according to the CEE & CIS Banking Awards by Emeafinance magazine, press office of "Ameriabank" reports.
This annual award is given to leading banks of Central and Eastern Europe and CIS to financial organizations, which showed the best performance in their market segment and became leaders of their markets. Leadership, outstanding status and excellence in financial performance are all attributes considered by the magazine when announcing their award winners.
The magazine praised the deal Troika Dialog made with South Africa's Standard Bank in early March, which involved Standard Bank acquiring one third of the Russian investment bank.
As the article «Courage, mon brave», devoted to «CEE & CIS Banking Awards» published by May issue of Emeafinance says, "independent investment banks in Russia have remained in the past. However, one bank remains independent, it is Troika Dialog. Selling of 30 per cent of shares of the Troika Dialog to the Standard Bank, enables Ruben Vardanian independently govern the bank and affirms bank's independency".
Emeafinance magazine is a source of the most comprehensive information on finance industry in EMEA countries (Europe, Near East and Africa) and the only periodical, totally devoted to financial news and events, subject to the state of the world financial market.
CJSC "Ameriabank" is a corporate investment bank, offering combined corporate investment and some retail services. Troika Dialog is a strategic partner of Ameriabank.