During a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze highlighted the deep-rooted friendship and partnership between their countries, which, he noted, have grown into a strategic cooperation.
“The world is full of challenges. Acknowledging them is crucial and further underscores the importance of close collaboration. We can jointly protect our shared national interests,” he stated, as reported by http://1lurer.am .
Kobakhidze also noted that developments between the two countries influence global dynamics, making their cooperation vital.
According to him, the Armenia-Georgia partnership plays a key role in ensuring regional security, prosperity, and sustainable development.
The Georgian PM reaffirmed his country’s commitment to supporting the peace process in the South Caucasus, Armenpress reports.
“We are ready to make our best efforts in this area going forward. It is essential to show respect for each other’s interests, sovereignty, and territorial integrity. Taking this opportunity, I would like to thank our Armenian friends for their strong support in defending our territorial integrity, inviolability, and sovereignty at the highest levels,” he stated.
A private meeting was held between Prime Ministers Nikol Pashinyan and Irakli Kobakhidze, followed by a session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, chaired by both leaders.