May 26, 2009 - 21:11 AMT
Today newly appointed Benin Ambassador to Armenia (residence in Moscow) Ayi Visinto D'Alemida presented copies of credentials to RA Foreign Minister Edward Nalbandian.
Edward Nalbandian expressed a hope that the ceremony will launch bilateral relations between the countries. In his turn the newly appointed Ambassador emphasized that Benin is interested in collaboration with Armenia in different spheres.
The parties emphasized the importance of Collaboration between Armenia and Benin in International organizations framework, specifically UNO and Francophonie International Organization.