June 1, 2009 - 00:55 AMT
Defense army of NKR does not have information about capture of two Armenian soldiers by armed services of Azerbaijan, Senor Hasratyan, lieutenant colonel and head of the press office department of the NKR Defense Army, told a PanArmenian.net reporter. "On May 31 no servicemen were going across to the enemy side, this a regular lie and misinformation, " Mr.Asratyan said, adding that on June 1 more complete information will be at his disposal.
Azerbaijani Trend Agency disseminated information, that allegedly on May 31 two Armenian soldiers on a voluntary basis went across to Azeri side and were captured by Azerbaijan's servicemen in a place called Gulistan on the territory of Geranboy area.