Vegetable prices jumped by 29% in May, and fish and seafood rose by 20%, making them the leading contributors to food price inflation in Armenia.
According to the Statistical Committee of Armenia, food and non-alcoholic beverage prices increased by 7.4% in May 2025 compared to May 2024. Bread and cereals rose by 3.3%, and meat prices edged up 1.1%, as reported by Panorama.am .
The price of coffee, tea, and cocoa increased by 13.8%, fruit prices climbed by 13.4%, oils and fats went up by 12.9%, non-alcoholic beverages rose by 10%, and alcoholic beverages and tobacco products saw a 5.8% increase.