Global cinema stars arrive for Golden Apricot in Yerevan
PanARMENIAN.Net - Yerevan's Golden Apricot International Film Festival began on July 13 and will run through July 20, offering audiences the chance to see more than 100 films. The selection includes movies that have won prizes at the Cannes Film Festival, according to the Yerevan Municipality.
Renowned film figures have arrived in Armenia to attend the festival. Among the distinguished guests are acclaimed filmmakers and cinema personalities such as Amir Naderi, Abderrahmane Sissako, Athina Tsangari, Phedon Papamichael, Marco Müller, Ada Solomon, and many others from over 30 countries, the municipality announced.
For the fourth consecutive year, Yerevan Municipality is the festival's main sponsor, supporting the city's cultural development and global cinematic recognition.