Prime Minister Nikol Pashinyan will not participate in the Eurasian Intergovernmental Council session scheduled for August 15 in Kyrgyzstan, as he is currently on vacation, Prime Minister’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan told Factor.am .
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan will represent Armenia at the meeting, which will take place in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan.
The agenda includes key issues such as the main directions of member states’ transport policy for 2024–2026, methods for addressing the climate agenda, and coordination of the concept for developing a unified pharmaceutical market.
Participants will also discuss the advisability of harmonizing qualification requirements for the most in-demand professions in the EAEU labor market.