September 23, 2025 - 18:15 AMT
The office of Armenia’s third president, Serzh Sargsyan, published a Facebook post titled: “Lesson of the day about the psychology of fools or those pretending to be so when convenient.”
The post included the following quotations:
“Never argue with fools. They will drag you down to their level, where you have no chance of winning.” — Mark Twain.
“Only two things are infinite: the universe and human stupidity. And I’m not so sure about the universe.” — Albert Einstein.
The post comes amid renewed tensions between current Prime Minister Nikol Pashinyan and former Armenian presidents. Pashinyan recently accused his predecessors of dragging Armenia into war, while first president Levon Ter-Petrosyan said on September 21 that Pashinyan has already secured his ‘honorable’ place on the plaque of Armenia’s infamous traitors, adding that the PM’s “obsession and insolence know no bounds.”