October 9, 2025 - 18:28 AMT
On the sidelines of the second Global Gateway Forum in Brussels, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with the Prime Minister of Luxembourg, Luc Frieden.
During their meeting, the two leaders discussed key topics related to bilateral relations, highlighting the importance of enhancing trade and economic cooperation.
They also exchanged views on opportunities for further development of Armenia–European Union relations.
The conversation touched on the Armenia-Azerbaijan peace process, with both sides stressing the need to strengthen stability and cooperation in the region.
Pashinyan is in Brussels on a working visit for the Global Gateway Forum and will travel to Dushanbe next for the CIS summit.