June 10, 2009 - 20:56 AMT
"Evidence Collection Group for March 1, 2008 events was created in a very serious situation when the society lost its trust for legislative structures," Heritage Parliamentary Faction Secretary, Larisa Alaverdyan stated. She also emphasized that in international practice, such groups are formed when serious issues arise in the country.
According to Alaverdyan, authorities' legitimacy is being established not only during elections, but in the process of their work. Evidence Collection Group could contribute to population's trust increase for acting authorities and their legitimacy level," she said. "We missed a good chance. If current president found strength to create an Evidence Collection Group, the Group should have been working till specific results were achieved."
Larisa Alaverdyan is assured that Dissolution of Evidence Collection Group will have negative consequences for country's and society's development.