November 6, 2025 - 16:52 AMT
On the night of November 5, Armenia’s third president Serzh Sargsyan was summoned to the Anti-Corruption Committee (ACC), his lawyer Amram Makinyan announced via social media.
Makinyan criticized the move, calling it a sudden and politically motivated development. He claimed the summons followed a court decision earlier that day, which rejected a request to impose travel restrictions on Sargsyan, arguing that he posed a flight risk.
“When there’s nothing left to argue legally, and you still want to block the third president’s exit from the country, you dig up a case shelved since 2019,” Makinyan wrote.
He said the case refers to testimonies from deceased individuals, allegedly dating back 20–25 years, and that even the original witness had retracted his statement in 2019, citing poor translation of his words.
“Why was this ‘powerful’ case gathering dust since 2019? Oh, right, it resurfaced only when the court refused to block his travel,” the lawyer said, accusing the authorities of using the justice system for political goals. “You’ve chosen your path. As a lawyer, I’ll just say this: see you in court,” he concluded.
Earlier that day, a court rejected the prosecutor’s motion to impose travel restrictions on Sargsyan. He is currently involved in two separate criminal proceedings. One, known as the “diesel case,” has been merged with a larger investigation involving Sedrak Kocharyan (son of former President Robert Kocharyan) and former businessman Mikayel Baghdasarov. The second case involves alleged bribery from businesswoman Silva Hambardzumyan and the sale of land on Isakov Avenue.