June 12, 2009 - 20:03 AMT
ArmenTel CJSC (Beeline trademark) will be the general sponsor of DigiTec Business Forum, which will take place in Yerevan on June 19 and 20 on the initiative of Union of Information Technologies Enterprises in partnership with Microsoft.
The goal of the forum is to spur introduction of the latest information and telecommunications technologies into Armenian economy and to present innovation software for business automation. Over 1500 businessmen, heads of organizations and representatives of governmental agencies will take part in the event. An exhibition to he held in its framework will feature automated business solutions developed by local companies, which offer their services in banking, tourism, mining, health, education, storage, trade, construction and transport industries.
"ArmenTel highlights telecommunications development," said Igor Klinko, General Director of ArmenTel. "Events like DigiTec Business Forum are extremely important both for suppliers and potential customers."