June 12, 2009 - 21:55 AMT
The department chief of Azerbaijan's foreign ministry Rahman Mustafayev attended the talks from Azerbaijani side and held meetings in Paris to express protest against the French parliamentarian François Rochbloine's visit to Nagorno Karabakh Republic and his statements against the territorial integrity of Azerbaijan.
As spokesman for the foreign ministry of Azerbaijan Elkhan Polukhov told APA, Mustafayev met with the chief of the Continental Europe Office of the Ministry of Foreign and European Affairs of France Roland Galharague and expressed resolute protest of Azerbaijan against this visit. Galharague assured the Azerbaijani side that this visit didn't reflect the position of France. "Galharague stated that France has univocal position and recognizes the territorial integrity of Azerbaijan".
The Azerbaijani diplomat met with the Assistant Minister of Foreign and European Affairs of France Isabelle Dumont, who also said that her country recognized the territorial integrity of Azerbaijan. Baku's protest against French parliamentarian's visit to Nagorno Karabakh was sent to Paris.