UNICEF, in cooperation with the Japan International Cooperation Agency (JICA) and local partners, has opened two new child centers in the village of Malishka (Vayots Dzor) and the community of Bardzravan (Syunik).
These newly renovated centers provide safe and inclusive spaces for children aged 5 to 15, including children from refugee families.
In Malishka, which has more than 350 children—including 48 refugees—and Bardzravan, home to 19 children (12 of whom are refugees), children now have access to opportunities for social interaction and emotional well-being.
The decision to renovate and equip the centers was made in collaboration with local governments, based on a comprehensive assessment of children's needs.
The analysis revealed an urgent need for safe, structured environments for children. Local authorities have committed to sustaining the centers by including funding for utilities and staff salaries in their budgets.
“At UNICEF, we believe every child should have access to safe, warm, and supportive centers within their own communities,” said UNICEF Deputy Representative in Armenia Silvia Mesturini.
“These centers are especially vital in communities that have welcomed refugee children and adolescents who have experienced loss, displacement, and psychosocial stress,” said JICA’s Permanent Representative Junji Wako.
“The creation of these centers shows that when communities, partners, and civil society work together, lasting and positive change is possible. The Malishka and Bardzravan centers were made possible through strong collaboration between UNICEF, the communities, and People in Need NGO. We are grateful to the Yeghegnadzor and Goris municipalities for their active engagement and support. We believe these centers will have a lasting impact on child development and community resilience,” said Varduhi Dadunts, Director of the Armenia Office of People in Need NGO.
UNICEF continues to support the development of a resilient network of services across Armenia aimed at promoting children’s well-being. With Japan’s support, another similar center is planned to launch in 2026.