December 23, 2025 - 15:17 AMT
After the December 22 clashes in the Syrian city of Aleppo between Kurdish and government forces, the situation has returned to calm, with no Armenian casualties reported. This was confirmed by Maria Gabrielian, spokesperson for the Armenian Prelacy of Aleppo and a former member of the Syrian Parliament, according to Armenpress.
Gabrielian stated that the clashes began at noon and continued late into the night.
“However, after midnight, the situation was completely calm. Things are now peaceful. Shops are open, and life has resumed its usual course,” she said.
In light of the tensions, the governor of Aleppo declared December 23 a public holiday, closing schools and government offices.
“There are no victims among the Armenian community, even though the Kurdish neighborhoods are located very close to ours,” Gabrielian added.
The clashes involved the Kurdish-led Syrian Democratic Forces (SDF) and government troops. A ceasefire was reached following the violence. Reports stated that SDF units had targeted civilians in urban areas, resulting in the deaths of a mother and child and injuring 15 others.