The second company that imported gasoline from Azerbaijan into Armenia was “Shisha World” LLC, the State Revenue Committee has said, Factor.am reports.
According to the State Register of Legal Entities, the company was founded on December 20, 2022. Its sole shareholder is Samvel Mkrtchyan.
It is noted that attempts to establish contact with the company were unsuccessful.
Earlier, it became known that the other company importing Azerbaijani gasoline is Mega Trade, which is part of the Sil Concern group owned by the family of National Assembly Civil Contract faction MP and major businessman Khachatur Sukiasyan.
Mega Trade imported 600 tons of gasoline from Azerbaijan. In total, 22 rail wagons of gasoline were imported into Armenia. Azerbaijani Premium gasoline has been sold since yesterday at 430 drams per liter at Ran Oil gas stations owned by the Sukiasyans’ Mega Trade company.