2025 was a successful year for Idram, marked by significant partnerships with major international players, a substantial increase in points of sale, international awards, and many other achievements.
Grigori Yolyan, Commercial Director of Idram, highlighted the key events of the year in an interview.
In 2025, the number of physical points of sale in Armenia where customers can pay with Idram QR exceeded 26,000, while online stores reached 1,000. At all physical and online points of sale, payments via Rocket Line digital installment plan are available, and Rocket Line 0% can be used at over 12,000 locations.
He also touched upon the first major partnership of the year with AliPay+, as a result of which Alipay+ users were given the opportunity to make cross-border QR payments in Armenia via the Idram QR infrastructure. It is important to note that wide opportunities are also opening up for Idram users, as at the moment they already have the opportunity to make payments with AliPay+ QR in 57 countries around the world with their Idram&IDBank application.
The second significant partnership was with Bybit, the second largest crypto exchange in the world by trading volume. As a result, while in Armenia, Bybit application users can make Idram QR payments with their application at about 26,000 points of sale and more than 1,000 online stores.
According to Grigori Yolyan, the launch of a new strategic partnership has already been announced with Tencent's TenPay Global and WeChat Pay (Weixin Pay) payment platforms.