Head of the “I Have Honor” faction in Armenia’s National Assembly, Hayk Mamijanyan, criticized the planned integration of Armenia and Azerbaijan’s energy systems during a parliamentary session, calling it a “highly dangerous” decision, Sputnik Armenia reports.
Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier stated that the two countries would integrate their energy networks and operate under equal terms for imports and exports.
“Maybe one day he’ll suggest merging our armies too, claiming it’s more cost-effective? Same logic. Do I need to explain the strategic importance of the energy system and how dangerous this is? Dear citizens, are you okay with giving your light switch to Azerbaijan?” Mamijanyan stated.
On January 14, 2026, the implementation framework for the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) was published.
On August 8, 2025, Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev signed a joint declaration in Washington comprising seven points, including the creation of a strategic transit corridor through Armenia’s Syunik Province, known as the “Trump Route” (TRIPP), to allow Azerbaijan commercial access to Nakhichevan.
As part of the same meeting, Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, in the presence of senior U.S. officials, preliminarily signed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”
On September 11, the Armenian PM clarified that Armenia is not leasing land to the U.S. for 99 years but is granting construction rights instead.