January 24, 2026 - 13:50 AMT
On January 22, the second session of the Armenia-U.S. working group took place, aiming to implement the outcomes and achievements of the Peace Summit held in Washington on August 8, 2025.
The working group reviewed agenda items concerning economic cooperation, energy, high technology, and other sectors, outlining future steps, according to the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and U.S. Deputy Assistant Secretary of State Sonatā Coulter welcomed the formal establishment of the Peace Council—an initiative by U.S. President Donald Trump—during a ceremony in Davos on the same day. They also noted Armenia’s role as a founding member of the Council.
Both sides expressed satisfaction with the progress of the Armenia-U.S. strategic partnership and highlighted the adoption of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) framework for Armenia-U.S. implementation as another major achievement.
During the World Economic Forum in Davos, Prime Minister Nikol Pashinyan joined the Board of Peace charter signing ceremony at the invitation of U.S. President Donald Trump. Representatives from Armenia, the U.S., Argentina, Azerbaijan, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Egypt, Hungary, Indonesia, Jordan, Kazakhstan, Kosovo, Morocco, Pakistan, Qatar, Paraguay, Saudi Arabia, Turkey, the UAE, Uzbekistan, and Israel signed the Charter in Trump’s presence.