February 11, 2026 - 13:28 AMT
Former U.S. House Speaker and Democratic Party member Nancy Pelosi criticized Vice President J.D. Vance for deleting a social media post referring to the Armenian Genocide, calling the move “deeply disappointing.” She made the statement on X.
“Erasing history dishonors the victims and weakens the commitment to human rights everywhere,” Pelosi wrote. “When I visited Armenia as Speaker in 2022, our congressional delegation stood at Tsitsernakaberd and spoke clearly and unapologetically about the Armenian Genocide because truth matters.”
She reminded that in 2019, the U.S. House of Representatives overwhelmingly passed a resolution recognizing the Armenian Genocide.
“That truth was affirmed when the House overwhelmingly passed a bipartisan resolution recognizing the Armenian Genocide in 2019, and when President Biden showed moral leadership by formally acknowledging it in 2021 — a position shamefully reversed by the Trump Administration.
“It’s deeply disappointing, though not surprising, to see the Vice President delete a post acknowledging that truth. Erasing history dishonors the victims and weakens our commitment to human rights everywhere,” she added.
The incident drew wide coverage in the international media, including outlets such as Bloomberg, CNN, Reuters, The Associated Press, The Washington Times, the UK’s The Independent, as well as Israeli and Russian media.
Vice President Vance’s office earlier stated that the now-deleted post, which included a photo of him and his wife at the Armenian Genocide Memorial and described the 1915 events as genocide, was published by mistake.