March 4, 2026 - 11:22 AMT
The Anti-Corruption Civil Court, chaired by Judge Lilit Drmeyan, has terminated the case seeking to recover about 4.5 billion drams in property damage from generals Movses Hakobyan and Armen Harutyunyan.
The court granted a motion filed by the defense to apply the statute of limitations, according to Pastinfo.
Armenia’s Prosecutor’s Office had sought to recover 4 billion 370 million 985 thousand drams from former Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Movses Hakobyan, and former head of the Missile Forces and Artillery Department of the Armenian Armed Forces, Major-General Armen Harutyunyan, as compensation for damage allegedly caused to the state. The lawsuit was submitted to the Anti-Corruption Civil Court on March 17, 2025, and assigned the same day to Judge Lilit Drmeyan.
The criminal case in which the issue of compensation for damages was raised had also been submitted to the Yerevan Court of General Jurisdiction and assigned to Judge Masis Melkonyan. It concerned official negligence that allegedly caused serious consequences through negligence.
The defense stated that the statute of limitations in the criminal case had already expired, while the generals denied the charges brought against them. In addition, their lawyers expressed doubts that the initial purpose of sending the criminal case to court had been to raise the issue of recovering the alleged damage to the state through a civil claim, which they say ultimately occurred.
Within the framework of the lawsuit filed with the Anti-Corruption Court, the court had imposed an interim measure by placing a freeze on the property of Hakobyan and Harutyunyan in the amount of about 4.5 billion drams. However, months later, the case was closed. The court made the decision in December 2025 after granting the defendants’ motion.
According to the Datalex judicial information system, the Prosecutor General’s Office has already filed an appeal. On February 19, the Anti-Corruption Civil Court of Appeal, chaired by Judge Gor Torosyan and composed of judges Armida Voskanyan and Diana Hovhannisyan, decided to accept the appeal for consideration.