June 22, 2009 - 12:14 AMT
On June 20, Andrey Makarevich leader of "Time Machine" Russian legendary rock group, organized his creative evening in Yerevan, in front of "Cilicia" boat which lies near "Mateanadaran" institute of ancient manuscripts. Makarevich has come to Armenia to participate in a function aimed at attracting Armenian public and Government's attention to the threat of losing "Cilicia".
"The boat may sail across the ocean or be kept in a museum, but it cannot stand in scorching sun or heavy shower," the guest said. "There are two ways for saving the boat: either providing state funding or, in case of authorities' remaining irresponsive to the demand, collecting sums for building a museum," the musician said.
It's the third consecutive year "Cilicia" legendary boat has been standing in the open air, awaiting solution to the problem of building museum. Modeled after medieval constructions, the boat needs permanent care.
"I was familiarized with the idea of 'Cilicia' much before the boat was set afloat. There was a desire to set for the trip with the guys from club 'Hayas', but my schedule was too overloaded, and I regret very much for not being able to carry out my plan. Perhaps my visit to Yerevan will make certain amends," Makarevich said, answering the question on his incentives of joining the function.
The musician finds "Cillicia" to be the national idea of Armenians. A nation that does not preserve its past cannot have a future, he said.
Maskarevich expressed hope that the problem would find some solution by his group's next visit to scheduled for September.
By the end of the creative night, 50 discs devoted to the sailing of Cilicia were sold in a jumble sale. All the discs contained the musician's autograph.
A medieval merchant boat designed by "Hayas" naval research group, "Cilicia" sailed across Europe, visiting 25 countries. It took 11 years to build the boat which later became the symbol of Armenian people's unanimity. After two years of sailing, great many people in many countries learned the history of Armenian seafaring, rewarding the "contemporary feats of Armenian sailors."