June 23, 2009 - 15:23 AMT
Georgian President Mikhaeil Saakashvili and his spouse Sandra Roelofs will arrive in Yerevan on June 24 on invitation of Armenian President Serzh Sargsyan.
After a reception in the presidential premises, the two leaders will hold a tête-à-tête meeting. The meeting will be followed by expanded talks. Then, the President will render a joint press conference.
Mr. Saakashvili is also expected to meet with Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan.
He will also lay a wreath to Armenian Genocide Memorial and meet with teaching staff and students of Yerevan State University.
Armenian President Serzh Sargsyan was in Georgia on September 30, 2008. A meeting with his Georgian counterpart Mikheil Saakashvili behind closed doors was followed by expanded talks.
President Sargsyan met with parliament speaker David Bakradze. He laid a wreath to the memorial in Heroes' Square and met with students and teaching staff of Tbilisi State University. Besides, he met with representatives of the Armenian community of Georgia.
Sargsyan and Saakashvili also took part in the ceremony of laying of the foundation stone of the monument to Sayat-Nova, the Armenian poet who wrote verse in Armenian, Georgian, Azerbaijani and Farsi.