April 25, 2026 - 10:53 AMT
Former Speaker of the U.S. House of Representatives Nancy Pelosi marked the Armenian Genocide Remembrance Day, stating that she honors the memory of 1.5 million Armenians killed in the horrific genocide 111 years ago.
“I was proud to serve as Speaker when Congress officially recognized the Armenian Genocide,” Pelosi wrote, as reported by Factor.am .
She added that it was a great honor for her to lead a congressional delegation to Armenia and visit the Tsitsernakaberd Memorial to pay tribute to the memory of the men, women, and children who were killed.
Pelosi emphasized that affirming historical truth makes it possible to work toward preventing the recurrence of such tragedies.
“On Armenian Genocide Remembrance Day, we remember the 1.5 million Armenians killed in the horrific genocide 111 years ago,” Pelosi wrote.
Nancy Pelosi visited Armenia on September 17–19, 2022, as part of a U.S. congressional delegation. On September 18, she and other members of the delegation visited the Tsitsernakaberd Memorial and laid a wreath in honor of the victims of the Armenian Genocide.