June 26, 2009 - 22:08 AMT
Yerevan hosted a presentation of "Peace to Karabakh" book authored by Russian MG OSCE Co-Chair of 1992-1996, Russian Diplomats' Association Deputy Chairman, the Ambassador at large Vladimir Kazimirov .
The book contains official documents on NKR conflict settlement and analytical materials by book author.
"I tried to present all the photocopies of official documents with conflicting parties' signatures in the book, so the readers would believe the facts cited here. Until 1998, all the documents on NKR conflict settlement had been signed by Baku and Stepanakert, and none of them by Yerevan, which did not step forward as a conflicting party at that time," Kazimirov said.
Earlier, book presentation was held in Stepanakert. As for possible presentation in Baku, the author is "not sure he'll receive such an offer from Azeri capital".