June 27, 2009 - 14:38 AMT
The world champion at average weight (the IBF version) Armenian boxer Arthur Abraham and his Turkish opponent Mahir Oral passed the procedure of weighing before the fight in the Berlin Max-Schmelling-Halle.
Abraham, reached 72.2 kg was 200 grams heavier than its taller rival.
Both Abraham and his trainer Uli Wegner have already told reporters that after the fight with Oral, Arthur will rank to a higher weight category. However, boxer's promoter Sauerland Wilfried, said that a issue is still pending a final decision.
"Perhaps the final decision about Abraham's transfer to a heavier weight category will be made after the battle. I think in the week after it," Sportbox.ru quoted Zauerlanda.