Natural gas tariffs for residential consumers in Armenia will remain unchanged under a decision adopted by the Public Services Regulatory Commission at a meeting chaired by Commission Chairman Mesrop Mesropyan on July 1.
During the tariff review initiated in accordance with the methodology for calculating regulated tariffs in the gas supply system, the commission assessed all factors that could have either a positive or negative impact on pricing.
As a result, the tariffs for natural gas transmission, distribution and gas system operator services were revised. However, those changes will not affect the amounts paid by residential consumers.
"As a result, natural gas tariffs for residential consumers will remain unchanged. The decision will enter into force on August 1, 2026," the commission said.